western
1. kovboy filmlerine verilen ad. en güzeller örneklerinden biri the good the bad and the ugly dir. genelde müzikleri çok güzel olur. spagetti western ve amerikan western'leri olarak ayrılabilir. spagetti western daha eğlenceli, ve daha dengeli filmlerdir. amerikan westernleri ise yer yer daha kanlı, ve daha ciddi filmlerdir.
2. spagetti film olarak da bilinen filmlerdir. çoğunlukla mekan olarak tozlu kasabalar, dağlık taşlık, sert uçurumlu yerler seçilir. bu tepelerde saklanan kızılderililer uzaktan tüfekleriyle iyi adamları öldürürler ve çoğu zaman kızılderililer kötü olarak gösterilmeye çalışılır.

western filmlerin en tanınmış aktörleri clint eastwood, john wayne, lee van cleef'tir. clint eastwood her zaman karizmatik, ağır ve serttir. hiç gülmez. john wayne orta yaşlı, karizmatik, şaka yapan ve kadınları kendine aşık eden ve yine acımasız kişiliktir. lee van cleef ise her zaman cool takılır. dürbünlü tüfekle, uzun namlulu silahıyla öldürür ve o da çok acımasızdır. lee van cleef clint vee john'dan farklıdır. çünkü o kötüdür.
3. (bkz: western union)
4. spagetti western italyan'ların, klasik amerikan western'inden biraz daha farklı bir western türüdür, her western spagetti değildir.
5. westernlerin olmazsa olmazı tumbleweed'lerdir.. bir aşk filminde öpüşme sahnesi ne ise western içinde tumbleweed odur.. türün karakteristiğini belirler. döne döne bir o yana bir bu yana yuvarlanan bir tumbleweed görürüseniz bir westernin tam ortasına düşmüşsünüz demektir. ha bu bok yiyenden bizim memleketimizde neden yoktur onu bilemeyceğim.. belki de vardır da bir babayiğitin western çekmesini bekliyordur ortamlarda salınmak için o da olabilir..
6. amerikan kırsal müziğini ve kovboy şarkılarını kapsayan terim.
7. şöyle diyor clint eastwood western için;
"amerikalıların sahip çıkabileceği birkaç sanat dalından biri olduğunu düşünmüşümdür hep."

bir cowboyun kasabayı kötülerden kurtarma çabasını anlatır genelde tür.
ya da vahşi ve kötü kızılderililere karşı kasabasını, halkını kurtarır kahramanımız. beyaz adam hep, yine ve herzaman haklıdır nasıl olsa.

westerni sevmem bu yüzden, eastwood'uda sevmem, babasını ise tanımıyorum.
Alakalı olabilir!
- westron
- western eyes
- westernesse
- westfalen
- westemnet

nedir.Net