wim wenders
1. 1998'de city of angels'ın senaristliğini yapan wenders, 1999'da ry cooder'ın biraraya getirdiği küba'nın 90 yaş grubu müzisyenlerden oluşan buena vista social club'ın turne ve konser görüntülerinden oluşan belgeselle oscar adayı oldu ve kendinden çok söz ettirdi... 2000 yılında başrollerinde mel gibson, jeremy davies,milla jovovich'in oynadığı the million dollar hotel'in yönetmenliğini yapan sinema ustası, bu filmle geniş bir hayran kitlesine sahip oldu...
2. (bkz: buena vista social club)
3. http://www.wim-wenders.com/
4. yeni alman sineması akımının temsilcilerinden olan wenders neredeyse bütün filmlerinde almanya'nın amerikanlaşması teması üzerinde durur. akımın varoluşçu kanadında yer alan wenders'in depresif yol filmi paris,texas mutlaka izlenmelidir. gözler dolar, samimi duygusallık bu olsa gerek denilir. ahh travis ahh nidaları arasında bize bu kadar güzel anlar yaşattığı için wenders' e tekrar tekrar teşekkür edilir.
5. (bkz: paris texas)
6. bütün filmlerinin müzikleri şahane olan ve nereye ne koyacağını çok iyi bilen muhteşem yönetmen.
7. wim wenders "geniş hayran kitlesine" million dolar hotel'le kavuşmuş olmayıp kendinin altın çağı seksenli yıllardır. "city of angels" ise kendisinin "der himmel über berlin" (wings of desire) filminin yeniden çevrilmiş olanıdır ve orjinali çok daha güzeldir.
8. son filmi palermo shooting ile ingmar bergman' ın seventh seal adlı filmine gönderme yapan yönetmen.
Alakalı olabilir!

nedir.Net