x box
1. microsoft-nvidia işbirliği ile yapılan,sonynin playstationuna rakip konsol.
sonradan pc versiyonları da çıkan halo ve splinter cell ile ününü artırmıştır.playstation ile rekabet etmesi düşünülemezdir.
2. bir takım eklentilerle bir kac kurnaz coderin modifiye ederek linux isletim sistemi kurup kullanmalarina olanak vermis olup microsoftun yaptigi aciklamada x box 2 isimli konsollarinda boyle birseyin mumkun olmamasi icin cok cesitli sirketlerle calisma halinde oldugu duyurulmustur.
(bkz: alinti)
(bkz: chip)
3. (bkz: t box)
4. her yönüyle(işlemci,ekran kartı vs.) ps2 ye bin basan oyun konsolu.
5. sony nin şu an itibariyle aslında çok daha gelişmiş bir işlemci mimarisine sahip ve temel render işlemlerini bu iç veriyolu üzerinden yürüttüğü (emotion engine internal 48gb/s dmac bus) iki ayrı yardımcı işlemcisi ile aslında geride bıraktığı oyun konsolu..

ancak emotion engine için ilk zamanlarda assembly optimized bir compiler bulunmaması, coderların mimariyi bilmemesi üzerine visual basic de programlar gibi sıradan ottan çöpten oyunlar piyasaya sürülerek ne yazık ki bu büyük işlem gücü alenen badem edilmiştir.*
ve makine 128bitlik(4 kanal altivec benzeri bir uygulama) 300mhz ve 32mb ramli bir pc gibi davranılmıştır..

ancak mimarisi bilinerek yapılmış birçok oyunda ps2 görüntü kalitesi shader performansı ve oyunlarda kontrol presesyonu olarak çok daha ileridedir.. (cpu ile amulasyon için bol bol veriyolu ve bol bol işlem gücü vardır)

(bkz: tekken 4)
(bkz: max payne)
(bkz: gta vice city)
(bkz: gran tourismo)
standard tvlerde 50hz de fast motion görüntülerde tramların taranma süreleri tamamlanamayıp görüntü 384*288 lik boşluklu bir hal aldığında "ay bu ps2 dediğinin kalitesi bu muymuuş ıyyy" diyenler aynı kusuru televizyonlarda hiç aramazlar.
(bkz: tvler monitor olarak kullanılırken tramların dolamama sorunsalı)

halbuki aynı elemenlar da oyunları 400*300 gibi bir çözünürlüğe ayarladıklarında* ortaya çıkan kalite onlara televizyonu mumla aratacaktır*

bir de 2007 ye kadar* gelecek birçok oyunda çok daha optimize oyunlar çıkınca xbox yandaşlarının durumları görülesidir..

herşey bir yandan asıl konumuza dönecek olur isek xboxlarda ise nvidia 64mb onboard geforce3ti 200, pentium 3 733 işlemci 64mb rdram bulunmaktadır. (6.4gb/s)..

bu yine hem kullanılan platform (windows 2000 [ce] embedded)directx hem de yeni oyunların gereksinimince yetmeyen bir donanımdır...

ancak başparmak konuşmuş bu efsane(!) için yeni oyunlar yeniden derlenmeye başlanmıştır:
(bkz: halo)
(bkz: serious sam xbox edition)
ancak bu oyun portlarının halleri ve performansları görülmeye değerdir.(serious sam in nasıl ludorace 3d denen 800kb lık çocuk oyununa döndüğünü gördüğümde içimden ağlamak geldi)

buna rağmen üreticisi** yüzünden herkesin bir farklı baktığı oyun konsoludur..

bize gerekirse bir pentium 3 ün neler yapabileceğini göstermiştir..

(bkz: ps2)
(bkz: playstation)
6. korsan oyun sebebiyle ülkemizde satılmayacağı açıklanan oyun konsolu
Alakalı olabilir!
- x box 360
- x borusana girmis

nedir.Net