yarimca
1. petkim ve kız öğrenci yurdu. izmit merkez ile hereke arasında kalan semt. postahanesine sık sık uğradığımız yer*.
2. (bkz: kocaeli)
3. mükemmel sahilini depremden sonra kendi haline bırakılmış, her yaz akşamını sahilinde içerek geçirdiğim, tüm çocukluğumun geçtiği semt.
4. her ne kadar kütükte öyle yazmasa da memleketim. anneannemin ve onun bütün atalarının memleketi. bir gün ayrı kalsam özlediğim sahil kasabası. belli bir yaşın üstündeki kime sorarsanız "buralar eskiden kiraz bağıydı" veya "biz eskiden buralarda denize girerdik" dediği ancak şimdilerde çevresindeki sanayi sebebiyle kirlenmiş, göç almış, düzensiz bir sosyal yapı oluşmuş, kısacası karışmış güzel yer. her ne kadar eski tadı olmasa da, hala baharda çınarların altında, gemi kornası ve tren düdüğüyle bütünleşmiş çay keyiflerini hiçbir şeye değişmeyeceğim kasaba.

yaz akşamüstleri tren istasyonunun hemen yanında, adı cafe ama kendi çay bahçesi olan mekanda, çınarın gölgesinde yarımcanın yerlilerinden oluşan bir masa olur ki müdavimleri arnavut İsmet amca, kadir bey amca, deli metin amca, balıkçı hüseyin amca, bayraktar ali amca, eşekci İsmail amca'dır. her birinin böyle lakapları vardır ve kendileri de bilirler muhtemelen ama kimse lafını etmez tabi. en küçükleri 75'e merdiven dayamış olan bu amcaların masasından gençler eksik olmaz. bir hoş sohbettir gider. kah eski yarımca hatıraları, kah memleket meseleleri...

yarımca, sınırlarının genişlemesiyle ilçe olmuş ve "körfez" adını almıştır. bu sebeple tarihi tren istasyonunda malesef artık "yarımca" değil de "körfez" yazmaktadır. bu durum otobüsler için de geçerlidir. eski "yarımca-izmit" minibüslerinin yerini "körfez-izmit" minibüsleri almıştır ki artık yarımca adının geçtiği neredeyse tek yer minibüslerin önündeki güzergah tabelalarındaki "yarımca-altyol" yazısıdır.

yarımca, depremde izmit körfezindeki en az yıkım olan yerlerden biridir. can kaybı sayısı parmakla sayılacak kadardır. darmadağın olmuş sahil şeridinin yeniden yapılandırılması işi nihayet 2006 mart'ında ihale edilmiş olup, yakında restorasyona başlanması söz konusudur. oldukça güzel bir peyzaj projesi uygulanacağı söylenmekte olan sahil şeridinin, yarımcaya hakettiği güzelliği yeniden kavuşturması beklenmektedir.

kirazıyla ünlü olan yarımca, anlatmakla bitmeyecek kadar etkileyici biryer olup, yarımcadan vazgeçemeyen yarımca aşığı birçok sakiniyle, olması gerektiği gibi, kendi halinde bir kasaba hayatının sürüldüğü belki en güzel yerdir. herkes yaşayamasa bile mutlaka en az bir kere gelip görmelidir.
Alakalı olabilir!
- yarisma
- yarim ay
- yaricap
- yarim
- yarismak

nedir.Net