yasar kemal
1. turk edebiyatinin en unlu yazarlarindan biridir.
2. ağrı dağı efsanesi isimli kitabını okuduğum sol düşünceli yazar.
3. 1922 osmaniye doğumlu yazar ve romancıdır. asıl adı kemal sadık göğceli'dir.

İlkokulu kadirli'de tamamladıktan sonra adana'da okuduğu orta okuldan son sınıfa geldiğinde ayrılmak zorunda kaldı. İnşaatlarda kontrol memurluğu, çiftliklerde ırgat kâtipliği, pirinç tarlalarında su bekçiliği, harman makinelerinde işçilik, memurluk, öğretmen vekilliği ve dilekçecilik yaptı.

İstanbul'da cumhuriyet gazetesine girdi, röportajlar ve haftalık fıkralar yazdı. haftalık politika dergisi ant'ın kurucularından oldu. sonradan geçimini sadece yazarlıkla sürdürdü.

yaşar kemal'in ilk şiiri ve ilk folklor derlemesi adana halk evinin görüşler dergisinde yayınlandı. halk evi dergilerinden olan Ülkü (ankara), beşpınar (gaziantep), kovan (İzmir) ve millet (ankara) dergilerinde şiirler yazdı. bir süre de öykü yazdı ama asıl ününü romancılıkta yaptı. başta İnce memed olmak üzere romanlarıyla adını yurt dışında da duyurdu.

pek çok romanı oyunlaştırıldı ve yurt içinde ve dışında çeşitli ödüller aldı. Çoğu romanları da sinemaya uyarlandı. yapıtları yabancı dillere en çok çevrilen türk yazarı unvanını kazandı.

başlıca yapıtları şunlardır: Öyküleri: sarı sıcak, bütün hikâyeleri; röportajları: yanan ormanlarda elli gün, Çukurova yana yana, peri bacaları, bu diyar baştan başa, bir bulut kaynıyor; röportaj öyküleri: allah'ın askerleri, Çocuklar İnsandır; fıkra ve denemeleri: taş Çatlasa, baldaki tuz, ağacın Çürüğü; romanları: teneke, İnce memed (1, 2, 3, 4), orta direk, yer demir gök bakır, Ölmez otu, demirciler Çarşısı cinayeti, yusufcuk yusuf, Üç anadolu efsanesi, ağrı dağı efsanesi, binboğalar efsanesi, yılanı Öldürseler, Çakırcalı efe, al gözüm seyreyle salih, filter sultanı ile kırmızı sakallı topal karınca, deniz küstü, kuşlar da gitti, yusufçuk kuşu, höyükteki nar ağacı, kale kapısı, fırat suyun kan akıyor baksana
4. 2002 yilinda bilkent universitesi tarafindan fahri doktora odulu alan en iyi turk romancisi
5. solcu oldugu icin unlu olan ve bazi cevreler tarafindan pohpohlanan romancimiz
(bkz: zulfu livaneli)
6. ince mehmet adlı efsanenin yaratıcısı.
7. bugün dÜnya gazeteler birliği konferansında çebinden çıkardığı 4 sayfa yazıyı birbirine karıştıran, cebinden başka bir tomar çıkarıp elindekindeki kopyada eksik kalan sayfayı oradan tamamlamaya çalışan, ya insan kontrol etmez mi diye izleyiciyi komaya sokan, türk basınına yönelik getridiği ve biri yer biri bakar diye bitirdiği eleştirileri güleç yüzlü aydın doğan tarafından çılgınca alkışlanan yazar.
8. wan dünya gazeteciler birliğinde yaptığı konuşmasına ait ece temelkuran'ın şunları yazdığı yazar.

yaşar kemal, dünya gazeteler birliği'nin (wan) İstanbul'daki toplantısında, bizi, gazetecileri, "dünyayı yeniden kurmaya" çağırdı. dünyayı yeniden ve daha güzel bir dünya olarak kurmak için, basının kendini yeniden yapılandırması gerektiğini söyledi. dünyanın gidişatına karşı tavır almak için gazetelerin, gazetecinin bir tavrı olması gerekir, bunu hatırlattı. emperyalizmden, ezilenlerden, aç insanlardan, savaştan, yok edilen yeryüzünden, uzun yıllar yalnızlığa mahkum edilmesinin gerekçesi olan sözcükleri en berrak haliyle seslendirdi yeniden. basın özgürlüğünün çerçevesini, olabilecek en geniş ve en doğru biçimiyle çizdi:
"basın, kendi iradesiyle kendisini özgürleştirebilir. basın, hiçbir çıkarın yanında olmamalı, kendi çıkarı olsa bile. basının özgür olması budur."
sonra dedi ki, "biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar. biri yiyor, milyonlar bakıyor, kıyametin kopmasını mı bekleyelim?"
Şahsen bu ülkede o anlamda bir kıyametin kopacağına hiç inanmıyorum. Çünkü, yiyen kişiye bakma biçiminin bozulduğunu düşünüyorum. o bakma biçimi öyle bir biçim ki kıyametin kopmasına, o kıyamet sonucu ekmeğin eşit paylaşılmasına imkân yok. bana sorarsanız kıyamet kopmasa, tek başına yiyene milyonlar zamanın sonuna kadar bakmayı kabul etse bile değiştirilmeli düzen. neyse...
9. ayrıca kitaplarını okuyanlar kitabın içindeki tatları dillerinde,kokuları burunlarında hissettiklerini söylerler...
10. cumhuriyet sonrası türk edebi yazarlarındandır...bence türkiye'deki en iyi yazarlardan biridir.*
11. avrupa tarafından övgüler yağdırılan büyük yazarımız
12. cemil meric ustadin '' turk edebiyati namina okumasi yazmasi olmayan panayir soytarisi '' dedigi, yasama olan bagliligi nobel odulu alma ihtimali ile dogru orantili yazar... *
13. her ne kadar fikirlerini benimsemesem de eserlerini beğeniyle okuduğum büyük sanatçı.. özellikle ağrı dağı efsanesi ve yılanı öldürseler isimli eserleri harikadır.. ince memed ise bir efsanedir, okumayı becerebilene helal olsun.. ben ikinci cildin yarısından sonra devam edemedim nedense..
14. yaşlandıkça liberalleşmiş, şimdilerde değil sol sosyal demokrat bile olamayacak yazar..dünya gazteciler birliği'nde yaptığı konuşmasına stalin ve sovyetlere giydirerek başlaması bunun en büyük kanıtıdır.. edebiyat dili yada türkçe'yi kullanış biçimi açısından tabiki ondan daha iyisi yok günümüzde ancak dediğim gibi fikirlerinde büyük bir kayma yada bunama belirtileri var..
15. onur simgesi bir yazar. yapıtları ile fikirleri birbirinden ayrılamaz. ancak yapıtlarını okumadan sadece sol görüşlü olduğunu söyleyerek onu açıklamaya kalkmak...
yok olan anadolu kültürünün son direnç noktalarından biri.
16. doğuş üniversitesi ingiliz dili ve edebiyatı bölümünde dr. claire brandabur adli amerikalı hocanın batı yazarları dersinde (dostoyevski, flaubert gibi yazarların yanında) ölmez otu adlı romanıyla okuttuğu, anadolu köy efsanelerinin doğuşu ve ölüşünün (örn: taşbaş) ve köy insanlarının en gerçekçi betimlemelerini yapan türk edebiyatının dünya çapında bilinen en büyük yazarlarındandır. dağın öte yüzü üçlemesi, ince mehmet, yılanı öldürseler, teneke, orta direk, akçasazın ağaları, yağmurcuk kuşu, fırat suyu kan akıyor baksana, karıncanın su içtiği, üç anadolu efsanesi, ağrı dağı efsanesi, binboğalar efsanesi eserlerinden bazıları.
17. teneke isimli romanı bakırköy yunus emre kültür merkezinde sahnelenmektedir...gidip görülebilir...
18. koroglu efsanesini enguzel anlatan yazar.
19. tüm romanlarıyla okuyucuyu başka dünyalara sürükleyen muhteşem bir yazardır.(bkz: yağmurcuk kuşu) adlı sürükleyici yapıtı gibi yapıtlarında tarihten yapraklar da sunan erişilmez gibi gözüken yazardır.
20. çocuklar insandır isimli dizisiyle yaptığı röportajlardan yola çıkarak, yaşanmış olayları etkileyici bir dille anlatmıştır.
21. bütün kitaplarının ana kaynağı çukurovadır.bu bölgenin insanları kitaplarda anlatılan yerleri ve kullanılan bir takım yerel sözcükleri çok iyi bildiklerinden okurken daha çok keyif alırlar.bütün kitapları okunmalıdır.anlatımının akıcılığı ile birçok insanı büyüler.laf cambazı,bir kelebeğin çiçeğe konuşunu bile bir koca paragrafta betimleyebilen büyük üstad...
22. herkesin hiç değilse bir kitabını okuması gerekir. görüş açımızı en kötü ihtimalle bir derece daha arttırır.
Alakalı olabilir!
- yasakelma
- yasak elma
- yasarken
- yasar akalin
- yasarken dogmak

nedir.Net