yavuz cetin »
1. müzigiyle hayatıma anlam katan tek insan..eşsiz insan...(hobbaa!!)
2. yaşamak istemem adlı şarkısının sözleriyle beni pek bi etkileyen şahıs.satılık albümü pek bi sevilmiştir tarafımdan..dinlenesi..
3. yuce gitarist sahane insan satılık albumuyle damardan giris yapar* (bkz: sadece senın olmak) delirtir***...taparım.
4. onyedi yaşında profesyonel müzik yaşamına geçişiyle birlikte, İstanbul’da ve türkiye’nin güney bölgelerinde çalışarak hayatını sürdürür. Öğrenimini, hayatının akışını şekillendiren o çok sevdiği müzik üzerine yapar. marmara Üniversitesi müzik bölümüne girer. Üniversite hayatı boyunca da elektro gitarını elinden hiç bırakmaz. Çalıştığı grup labirent ile katıldığı yıldız Üniversitesi müzik yarışmasında birincilik ödülü alır. Üniversiteyi çalışmalarından dolayı bitiremez.
1992 yılında İstanbul’da müzisyen dostları batuhan mutlugil, kerim Çaplı ve sunay akın ile cover grubu olarak tanınan “blue blues band” ı kurar. 1970 yılların rock ve blues parçalarının ağırlıkta olduğu çalışmaları sürdüren “blue blues band” grubunda elektro gitar çalıp vokal yapar. yaşamı boyunca 1960’lı ve 70 yılların rock blues müziklerinden etkilenir. daha sonraları yaptığı beste ve söz çalışmalarına rock ve blues müziğinin ruhunu yansıtır. jimmy hendrix’i ve dünyaya mal olmuş blues şarkılarını da yorumlamaktan her zaman büyük bir keyif alır.

1990’lı yılların ortalarında fuat güner ile tanışmasıyla birlikte “stüdyo müzisyenliğine” başlar. fuat güner’in stüdyosunda sürdürdüğü çalışmalarında televizyon ve radyolar için reklam müziklerini gitarıyla seslendirir. birçok sanatçının albüm kayıtlarına da gitarıyla imzasını atar. gitarıyla eşlik ettiği albümler arasında, İzel’in “ bir küçük aşk”, kıraç’ın “deli düş” ve “bir garip aşk bestesi”, soner arıca’nın “ayrılık”, turgut berkes’in albümündeki “miranda” ve “mindos” isimli şarkıları ve göksel’in “sabır” adlı şarkısı en bilinenleridir. göksel’in şarkısındaki “talkbox” performansı türkiye’de bir ilk olması, ona “talkbox” kullanan ilk gitarist sıfatını kazandırır. 1996 yılının ortalarında “mf֔ grubuyla çalışmaya başlar. grupla turnelere gider ve katıldığı tüm konserlere gitarıyla eşlik eder. bir yandan bar müzisyenliğine devam eder.

1997 yılında ilk albümü için çalışmalara başlar. “İlk” adlı albümünü stop müzik’ten çıkarır. albümünde yer alan, “erkeğin olmak İstiyorum”, ayrıca sinan Çetin’in yönettiği “propaganda” filminde kullanılan, erkan oğur’un perdesiz gitar performansının da yer aldığı “dünya” isimli enstrümantal şarkısı en bilinenleridir. mfÖ ile konserlerde çalmaya ve “yavuz Çetin group” isimli grubuyla bar performansını devam ettiği süre içerisinde, ikinci albüm çalışmalarına da başlar.

2000 yıllarının sonlarında tmc film müzik ile anlaşır. ve ikinci albümü “satılık” için stüdyoya girer. sözü, müziği ve düzenlemeleri kendisine ait bir çalışmaya son kez imza atar. eylül 2001 tarihine çıkması planlanan albüm için tüm çalışmaları bitirir. ama ne yazık ki yaptığı bu son çalışmanın müzikseverlerle buluştuğunu göremeden, 15 ağustos 2001 tarihinde hayata veda eder.

müzikle şekillenen yaşamı boyunca gitarını elinden hiç bırakmayan yavuz Çetin, artık müzik dünyasında yaptığı çalışmalarla anılacak ve yaşayacaktır. yavuz Çetin’den bize kalan son hatıra olan “satılık” albümü 12 kasım 2001 tarihinden itibaren tmc film müzik etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı.. tmc film müzik, ailesi ve yakın arkadaşlarından elde ettiği görsel malzemeler ve firma arşivinde bulunan görüntülerden montaj yaparak “cherokee”, “yaşamak İstemem” ve “oyuncak dünya” isimli parçalara klip hazırladı.

gitar hocası hasan cihat örter dir. hasan cihat örter yakın bir zamanda yavuz çetin in anısına adadığı bir albüm çıkarmıştır (bkz: gitarın sessiz çığlığı)
5. dinle acı çek,aşık ol, nefret et, ağla,öl!!!!
6. tam dünyanın en iyi blues-rock gitaristi ünvanını kazanmıştı ki hayata gözlerini kapadı.. rahmetle anıyor , şarkılarını hep dinliyoruz.
7. insana "keşke ölmeseydi" dedirten muhteşem gitarist...
8. alemin şuan bizim bulunduğumuz, yani geçici tarafında olsaydı, bizlere kazandırabileceği ve yaşatabileceği aynı zamanda kendisinin de yaşayabileceği birçok güzellik ve hoş duygu vardı bu mükemmel insanın. gerçekten de keşke ölmeseydi dedirtmiştir. ama günün birinde hepimiz öleceğiz ve eminim onun bize çalacağı çok besteleri var daha..
9. http://www.yavuzcetin.com/
(bkz: icmek lazım)***
10. hakkında bukadar az mı entry girilmis dedigim ve uzuldugum keske aramızda olsaydı daha neler neler cıkarırdı dedigim ama kurtta kendi secti oda kendi secti deyip bir nebzede olsa icimin rahat oldugu ama 15 agustosu hatırlamayı borc bildigim sahane gitarist,virtuoz
yasamak istemem artık aranızdaa....
11. ne zaman adi anilsa aklima megadeth den a tout le monde sarkisi gelen, muthis gitarist.

(bkz: rest in peace)
12. sanırım intiharının sebebi karısının bağımlı olması ve hamileyken de uyuşturucu kullandığı için çocuğunun sakat doğacağını öğrenmesiymiş...

bu entryi pisleyen mantığı anlayamadım ve anlayacağımı da sanmıyorum.adamı ben mi attım aşağıya.sadece yavuz çetin'e yakın bir kaynaktan öğrendiğim şeyi yazdım.
13. yaşadığı dönemde, yaşayan en iyi blues rock gitaristi ünvanının sahibi olan insan, müzisyen...
14. jimmy hendrix ten sonra en iyi akor basan tek sanatçı ( jimmy handrix bir saniyede 37. yavuz çetin 24 ).
onu yetiştiren hocası değerli insan hasan cihat örter de aldığı ödülleri satılığa çıkarmamış mıydı ? intiharının sebebini araştırmaya hiç gerek yok. onu biz öldürdük ve daha nicesi de öldürülmeyi bekliyor. artık bu kıyıma bir son verelim
15. klibinde cennet bir virtuoz daha kazandı ibaresi geçmektedir.
16. (bkz: satılık)
17. türkiyeye böyle bir isim gelmedi gelmez bir daha...
duyguları hayatı bu kadar guzel anlatabılen gerek sozlerıyle gerekse bestelerıyle az ınsan vardır...
tutamadık onu burda yazık oldu...
böyle bir değer bir daha zor gelir...
18. köle adlı şarkısını çok sevdiğim yaşasaydı tanışmak istediğim blues gitaristi.. türkiye için büyük bir kayıp olduğuna inanıyorum..
http://www.yavuzcetin.com
19. platin saçlı karıların altında grand cherokee diyen,
etkileyici şarkı sözleri yazmış ,
iki albümü olan ,
yaşarken değeri bilinmemiş sanatçı.
20. tartışmasız türkiye nin en iyi gitaristiydi. yaşarken kıymeti bilinmedi, öldükten sonra kasedi satmaya başladı...
21. hayata erken veda etmiş samsunlu müzisyen.
22. biz şu anda "yavuz Çetİn kim? sinan çetin'in akrabası mı?" veya "yavuz Çetİn hangi takımda oynuyor?" diyen insanların bulunduğu bir ülkede yaşıyoruz..
onu tanıyan tanımış dostlar, tanıyan tanımış! türkiyedeki medya "kim kiminle hangi kahrolası gece klübünde nası rezil bi şekilde fingirdemiş, kim kimi sobelemiş, ebelemiş.. kimin seks kasedi çıkmış" gibi seviyeli (!) ve gerekli (!) konuları tartışıyor, yavuz Çetİn kim ki(!), zamanında onu görecek, onu tartışacak, değerini anlayacak, türk müzikseverlere onu tanıtacak bu kahrolası medya?!.. önemli konu bu mu? önemli olan reytingler, tirajlar değil mi? halkı zehirleyenlerin umrunda olan yalnızca bu allah'ın belası para, allah'ın belası hırs değil mi!? halkı yozlaştıranların umrunda mı genç, olağanüstü yeteneklere sahip bir gitarist?!.. insanlarımızın gerçek müzikten bi haber, bomboş ve beyin yıkayıcı şeyler dinleyerek bütün bir ömrü boşa geçirmesi umrunda mı bunların!? günümüz türkiye'sinde yalnızca skandallar, intiharlar, ihanetler, rüşvetler, cinayetler, iğrençlikler ön plana çıkmıyor mu? kimse orasını burasını açmadan, birilerine yaranmadan, rezilliklere alet olmadan, yalnızca sanatını icra ederek ve yeteneğiyle bir yere gelemez mi!?
peki sağlığında yavuz Çetİn'in adını bile anmayan bu insan müsveddeleri, şimdi en sıkı yavuz Çetİn koruyucuları mı oldular?! gazetelerde boy boy "ünlü gitarist öldü.. aracını korkulukların oraya parketti.. ve kendini boğazın serin sularına bıraktı" derken neyin peşinde bu insanlar belli olmuyor mu? belki de yavuz Çetİn'in, bu gepegenç insanın yitip gitmesinde önemli roller bunların! bu ülkede kim yaptığının karşılığını alabiliyor ki artık! adam dürüst olarak, emek sarfederek, yeteneğiyle bi yere gelebiliyor ki.. amacınıza ulaştınız, bir genç insan da sizin yüzünüzden gitti ama orda bile rahat bırakmadınız onu.. orda bile medyanın kirli oyunlarına alet ettiniz.. utanın..
peki ya siz vefalı dostu geçinen insanlar! cenazesi doldu taştı ama neden? onu tanıyan tanımayan sinsancık sayfalarca konuşma hazırlayarak, belki de kameralarda 1-2 dk görünmek için oraya doluştular.. orada onun gerçek sevenleri ve gerçek müzisyen dostları o kadar azdı ki.. yazık ..
dostlar, bırakın yavuz'u tanıyan tanısın.bırakın, kimse yavuz'un adını lekeleyemesin.. o müziğiyle, sözleriyle, samimiyetiyle hep aramızda.. --o hala bizimle ve hep bizimle olacak--
23. yavuz çetin'i en son zannedersem 1999 kışında kadıköy shaft'ta dinlemiştim. konsere bir stevie ray vaughan parçasıyla başlamış (bkz: marry had a little lamb), istek üzerine aynı parçayla bitirmişti. sahnede o kadar samimiydi ki, her şeyin kötüye gittiğini anlamıştık. oradaki 30-40 kişi o akşam müziğin güzelliğinden ziyade sanki ona moral vermek için oradaydılar ve parçalardan sonra beğenilerini yüksek sesle dile getiriyorlardı. onu sahnede görmüş olan hiç kimse aurasının çarpıcılığını unutamaz. içten/içli bir müzisyendi. nur içinde yatsın.
24. satilik ve ilk albumlerini dinledigim,turkiye nin en yetenekli sanatcisi,insanlar onu oldu biliyor,bedensel olarak aramizda olmasada sonsuza kadar bu dunyada yasayacak sanatci.
25. besteledigi sarkilariyla, sürdügü hayatla ve sahip oldugu bakıs acısıyla ben de büyük yer etmis, büyük oranda kendisine öykündügüm ve sadece senin olmak adli sarkisi ile bana geçmişimi unutturmayan türkiyenin en iyi blues gitaristlerinden biri*
»
Alakalı olabilir!
- yavuzcan cetin
- yavuz hilmi cetin
- yavuzeli
- yavuzer cetinkaya
- yavuz seckin

nedir.Net