yeni raki
1. bildiğimiz rakı nın bir süre sonra eskidiği için isminin değişmesi
2. balıkla iyi gittiği söylenen içki. (bkz: rakı-balık)
3. devletin %5.55 'lik zam ile vurduğu, nedir net raki sevenler kulubu 'nun uğruna 1 günlük yas ilan ettiği içki.
4. http://www.hassas.org/yeniraki/
5. (bkz: söz büyüğün)
6. bugünlerde içilmesi tavsiye edilmeyen tekel rakisı. ciddi şekilde zehirlenen ve hastaneye kaldırılan, hatta kör olma derecesine gelen insan(lar!) tanıyorum. bilginize.
7. raki deyince akla gelen isim. raki getir dediginiz zaman, garson yeni raki getiriyorsa, vedat okyar tadina yaklasmis bir insan olmussunuz demektir. icimi yeni cikan markalara gore daha sert oldugundan, yeni raki'dan vazgecmeyen adam bir ingiliz tutarliligi, bir ic huzur, bir dostu makyajli guzellere satmamis olmanin belirsiz ancak hakli gururunu yasar. unutulmamalidir ki aksamci tekirdag rakisi ile degil yeni raki ile olunur. su katmadan sek icmek dogru bir harekettir ancak tecrube ister, efendilik ister.
8. diğer tüm dolumların aksine tekirdağ dolumlarının içimi çok güzeldir. hatta yalnızca tekirdağ dolumu yeni rakıyla rakıya alışan birisi izmir ve istanbul dolumlarına ispirto ve zehir benzetmesini yapar.* bir rüzgar bilgiye göre bir tek tekirdağdaki yapım kazanları tahtaymış da efendim ondanmış. kimisi de kınalı yapıncak üzümüne bağlar bunu. özellikle 35 liklerine trakyada şerbet muamelesi yapılır.** yalnız * bir yanlış inanış vardır. o da tekirdağ dolumu yeni rakı ile yine tekirdağ dolumu tekirdağ rakısının ayni olduğudur. efendim -açıkça söylüyorum- yok böyle bir şey. tadları da farklıdır. tekirdağ dolumu yeni rakı daha bir değişiktir.
peki bu yeni rakı meretinin tekirdağ dolum mu yoksa izmir, istanbul dolum mu olduğunu nasıl anlayacağız. öncelikle koku. rakı yalnızca anason kokacak, ispirtoya, kolonyaya çağrıştırıyorsa, koklarken genizi yakıyorsa dökün saksı dibine efendim; içmeyin. farz i mal o gün nezlesiniz, -ilaç için içeceksiniz- koku alamıyorsunuz. o zaman da renk... önce bir limonata bardağına bir duble -100gr- rakı konulur. malumunuz 100gr rakı bardağın yarısını geçecektir. üstüne dudak payı da bırakacak çekilde soğuk su konulur. bardak iyice kavranarak tutulur. -serçe parmak dahi bardağa deyecek*- şöyle "fift" diye azıcık çalkalanıp bardağın dudak payında kalan renge bakılır; bardakta çok az mavimsi beyaz bir renk kalmışsa elinizdeki güzide bir tekirdağ dolumu yeni rakıdır, içiniz. efendim şeffaf berrak bir renk kaldıysa; -ki o zaman daha damla damla görünür- dökünüz efendim, dökünüüz. ve son olarak tat... efendim rakıyı kokladık, salladık şimdi de büyükçe bir yudum tadıyoruz. dili şöylecene üst damağa bastırdığımızda acı, surat buruşturan, mide burkan bir tat geliyorsa kesin dökünüz. tekirdağ dolumu yeni rakı acı olmaz*. tadı anason kokulu, kendine hastır. lakin mide burkmaz, insanı tiksindirmez; aksine bir yudum daha çektirttirir. bir de bir yöntem daha var ama hayli zor. üretim yerini okumak lazım.
efendim işte böyle. lakin şöyle de kötü bir not *istanbulda hiç tekirdağ dolumu yeni rakıya rastlamadım; yahut bana hep diğer dolumları kakaladılar.* hayır turiste de rakı diye ispirto içiriyorlar, garipler de bunun şekli bu deyip lüp lüp çekiyor zehri.
9. özelleştirilerek mey içki'ye satılan rakı markası. yeni şişesi ve bilyeli kapağı ile piyasaya sunulmuştur.
10. yeni şişesiyle raflardaki o eski, fakir, mağrur ama gururlu anadolu delikanlısı imajını kaybetmiştir.evet yeni şişe estetik olmuş, lakin hani arabanın dikiz aynasına cd asmak, ya da bilgisayar monitorunun üzerine dantel koymak var milletçe serde.nerede benim yiğit rakım, nerede bu votka özentisi.
11. sahte rakı olaylarının son patlamasından sonra ayrıca yeni cıkan kaliteli rakı markaları sayesi ile de kaybettikleri itibari gerek şişesi ile gerek kalitesi ile tekrar kazanmak için kolları sıvamış rakı markasıdır. yeni şişesi gayet güzeldir.
12. eskisini aratan rakidir... en bariz ornek burgaz raki...
13. fan kitlesinin icmekle yetinmedigi, adindan esinlenerek webzine ve fanzin hazirladiklari nimettir.

(bkz: yeni rocki)
14. yeni şişesiyle cluberların tecavüzüne uğramış bir hal almış, ama hala güzel içkimizdir.
15. tekel in * tekirdağ içki fabrikasının fabrika satış mağazasında 1lt lik şişelerinin istanbuldan geldiği bizzat satıcı tarafından belirtilen şişede durduğu gibi duran * içki.
16. yeni şişesi tam bir sanat eseri olan yaşamsal sıvı. iki gün önce gördüğüö 100cl'lik şişesiyle rüyalarıma girmeyi başarmıştır kendileri. o duruş, o renk, o koku aman ya rabbi!!!
17. muhtemelen r"akı balık harikaydı kaptan, eline sağlık" dizelerinin başrol oyuncularından
18. mangaldaki külü daldaki bülbüle çeviren türk mucizesi
19. yeni yepyeni afişi görülmeye değer (bilhassa no woman no cry çok yakışmış) * * ve hatta masaüstümüzü süslemeye aday rakımız.
*linki de burada:http://img101.imageshack.us/img101/1822/uptg1vligla1.jpg
20. kesinlikle piyasadaki en cana yakın, gönüle hitap eden rakıdır. evde arnavut ciğeri, hamsi, peynir, kavun varken bakkala "bana bir efe rakı verir misin?" demek biraz garip geliyor. "yeni rakı var mı?" diye sormak ise insanın içinden geliyor. şişe güzelce gazete kağıdına sarılıp poşete konuyor. sofraya geldiğinde ise masanın en güzel yerine konuyor. belki de böyle gördük böyle büyüdük bilinmez. ama en gönülden rakı yeni rakı.
21. mükemmel bir sinema reklamına imza atmış ürün. inleyen nağmeler eşliğinde istanbul yeni rakı içiyor. işte bu çok güzel.
22. dert ortağı
23. bir adet sağlam reklamı* olan alkol yüzdesi bol, beyni sıvılaştıran zımbırtı. içilecek organın tutturulamaması halinde feci sorunlara sebep olabir.
(bkz: alkol şişe sorunsalı)

http://yasaktube.com/eYgIw9XA4I0!Yayinlanmayan-Yeni-Raki-Reklami-izle.html#
24. web tasarımında* anıl duran adlı tasarımcıyla çalışmaktadır*. resmi sitesi bu çalışmalarla birçok ödüle layık görülmüştür.
25. hayata yeniden baktıran sıvı.
Alakalı olabilir!
- yeni rocki
- yeni yeni raki
- yeni bir sarki
- yeni bir ask
- yenik

nedir.Net