yugoslavya
1. artık ismi bile kalmamış eski ülke sırbistan, karadağ *, hırvatistan ,slovenya ,makedonya ve bosna hersek ten oluşurdu.başkenti belgrad idi.dağılma süreci özellikle bosna hersek'teki kanlı iç savaş ile akıllarda kalacaktır
2. adı değişerek sırbistan-karadağ olmuştur. başkenti belgrad'dır.
3. 13 yuzyil baslarinda osmanli imparatorlugunun balkan yarımadası üzerinde egemenliğini ilan etmesi ile başlayan 18inci yuzyil rus panslavizm baskisi ile etnik olarak bolunen çoğrafyada.
1918 den 1941 yilina kadar kurulmuş daha sonra alman işgali ile tekrar dağıtılmış(hırvatistan ve bosna hersek) 1945 sonrası tito önderliğinde birleştirilmiş.1991 de tekrar yıkılarak paramparça edilmiş balkan yardımadasının kalbi.
denir ki,
1991 e kadar olan süreç için,

kimse kimsenin ne dinini ne parasını sorardı,cennet gibiydi yugoslavya insanlar güler,eğlenir içer sırp ile bosnak evlenir hırvat ile sloven elele gezerdi.sporun ve muziğin ülkesiydi.ayrıca askeri güç açısından kesinlikle bölgenin en güçlü ülkesi olup doğu bloku ile yakınlığı sebebiyle batılı bünyelerde çok problem yaratan ülkeydi.günümüzde ayakta olsa yine aynı eksende yer alacağı için varlığı sürdürülmemeliydi.

1991 de ne oldu avrupa geldi,tüm doğu bloğunda olduğu gibi bir vuruşta 6 ufak etkisiz parça çıkarttı,bu parçaların hepsinide birbirine düşman etti.

(bkz: bosna hersek)
(bkz: sirbistan)
(bkz: karadag)
(bkz: makedonya)
(bkz: slovenya)
(bkz: hirvatistan)

ileride çıkacaklar için
sirbistandan cikacak olan
(bkz: kosova)
(bkz: voyvodina)
(bkz: sandzak) ve (bkz: oblast)
bosnadan cikacak olan
(bkz: republika srpska)

alakalidir.
(bkz: bol ve yonet)
Alakalı olabilir!
- yugoslavca
- yugo

nedir.Net