yunanistan »
1. resmî adı yunanistan cumhuriyeti'dir. başkenti atina olan ülkenin nüfusu 10 451 000, yüz ölçümü 131 990 km2 dir. yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi drahmi, resmî dili yunancadır. halkın % 98'i rum ortadoksu, % 1'i müslüman, % 1'i ise diğer dinlere mensuptur. coğrafî konum itibarıyla balkan yarımadası'nın güney ucunda yer alır. komşuları kuzeyde arnavutluk, makedonya ve bulgaristan, doğuda türkiye'dir. kişi başına düşen millî gelir 8684 $'dır. zorunlu eğitim süresi 9 yıl, insanların ortalama ömrü 78 yıldır.

en büyük kenti atina, en yüksek dağı olympus (2917 m), en uzun nehri aliakmon (314 km) ve en büyük gölü trikhonis'dur. Ülke topraklarının % 75'i tarıma elverişli olmayan dağlık arazidir. İki bini aşkın adasından yalnızca 169 tanesinin üzerinde insan yaşar. ilıman iklim hâkimdir. kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçer. Ülke topraklarının beşte biri ormanlarla kaplıdır. doğal kaynakları, boksit, linyit, magnezit, petrol ve mermerdir. tarım ve hayvancılık ürünleri, buğday, mısır, arpa, şeker pancarı, zeytin, domates, şarap, tütün, patates; sığır eti ve süt ürünleridir. Ülkenin endüstriyel ürünleri, tekstil, kimya, metal, şarap, gıda, çimentodur. başlıca kentleri, atina, selânik, pire, patra ve larisaa'dır.
2. potansiyel düşman olarak gördüğümüz, bu şekilde yetiştirildiğimiz ülke.bilumum filozofların mekanıdır, ilim irfan yuvasıdır.pkk'ya gerdiği destekten dolayı antipatim de oluşmamış değildir hani.
3. turkun turkten baska dostu yoktur (bkz: ab)
4. son kıbrıs referandumundan sonra baskılar artacak endişesini yaşayan ülke.
5. ayrıca bizim tarih kitaplarımızda yazan deniz dökme hadisesi aynen onlarda da vardır. zira onlar da türkleri denize döktüklerini iddia ederler.
6. sanıldığı kadar türklerden nefret etmeyen, batının şımarık çocuğu diye tabir edebileceğimiz ege kıyı komşumuz.tarihlerini ve kültürlerini pazarlama konusunda yegane başarılı millettir, örnek alınmalıdır.
7. burnumun dibinde olmasına rağmen,en sevdiğim ülkelerden biri olmasına rağmen,mitolojisine bayılmama rağmen,insanlarını çok içten bulmama rağmen,gezilmesi gereken ülkelerin başında gelmesine rağmen,ailemin ordan gelmesine rağmen hala gidemediğim ülke...
8. benzin almak için bir istasyonunu kullandığımız, tuvaletinde musluğu açmak için ayağımızın altındaki butonu aratarak bizi şaşırtan*bana ilginç bir o kadar da güzel gelen ülke.
9. mustafa kemal ataturk un dogdugu * ulkedir. sanılanın aksine cok sevimli insanlardır * 2. dunya savasında epey bir mucadele etmislikleri vardır. * * vakti zamanında mora adasında cikan isyanlar osmanlı devleti ni epey ugrastirmistir
10. sadece 1912-1919 yılları arasında yedi yıllık bir dönemde, topraklarını iki kat arttıran ülke, açgözlü insanların memleketi.
11. dost görünen ama dost olmayan ülke
12. 2004 yaz olimpiyatlarını düzenleyecek ülke.
13. (bkz: hellas)
14. bu ülkeyle aramızın bozuk olmasının nedeni bir aralar reha muhtar'a bağlanırdı. iddia ne kadar doğrudur bilinmez ama özellikle abimizin türkiye yılları iddiaları doğru çıkarır nitelikte.
15. vasiliki den orastias a kadar araba ile yolculuk ettigim ulke.* gayet guzel bir dogaya sahip olmakla birlikte turkiye ile bir cok benzer yanida bulunmakta.

yol kenarinda bir suru klise ve mum yakmak ve ibadet etmek icin konmus ufak yapitlar vardir. yol tabelalarinin cogunun yunan alfabesinde yazili olmasi kisa zamanda bu alfabeyi cozmeye iter. koylerin icinden gecildiginde issiz bir hava his edilir.
turkiyedeki koyler gibi insanlar ortalikta dolasmaz. nufuslarinin gercekten fazla olmadigi anlasilir ve ellerinde bulunan topragin yeterli oldugu kanisina varilir.

selanik gibi buyuk sehirleri turkiyenin sehirleri ile kiyaslanamaz. turkiye nin gercekten daha gelismis bir ulke oldugu her yaninyla bellidir. sahil kenari ise turkiye ile kiyaslandiginda olu denebilecek issizliktadir. bunlari gordukten sonra neden yunan devletinin turkiye yi kiskandiklari ortaya cikar.

yol kenarinda bir kac kez rastladigim tabela ise tuy urperticidir. adamlar mega billboard formatinda anti-turkiye propagandasi yapmaktadirlar. turkiye de boyle bir seye rastlamak mumkun degildir. fakat turkiye de okullarda bol bol anti-yunan propagandasi yapildigi bir gercektir.*

insanlari din ve dil haricinde her seyi ile bire bir turklerin kopyasidir. gayet guler yuzlu olmalariyla beraberinde kotu muamele yapmazlar.*
16. dunya da ne yunan ne amerikali ne de fransiz turkun dusmanidir. en buyuk dusman aptal insandir her zaman. yunanistan da da sadece aptallar turklerden nefret eder aynen turkiye de turklerden nefret eden aptallar oldugu gibi. yoksa akli calisan insan 1)genelleme yapmaz 2)hukumetlerin islerini halka yuklemez he denilirse hukumeti de halk secmiyomu diye o zaman(bkz: turkiye)
17. isesek bogulacakları soylenen ulke
18. geçen yıl fenerbahçe-panathinaikos ilk maçında olaylar çıkmasa gitmiş görmüş olacağım ülke.rövanş için ülkeye girmemeiz yasaklanınca bizde televizyondan seyrettik maçı.
19. ayni bizler gibi onlar da bizi dusman bilerek yetistirilen ama zamanla bu tabularin yikilmaya basladigi ulke. sonunda birgun herkes din, dil ve irkin degil insan olmanin onemli oldugunu anlayacak birgun umuduyla bakmaktayim
20. güzel ülkemle arasındaki düşmanlığı sadece siyasi otoritelerinin çıkardığını düşündüğüm ülke.. sıcakkanlı akdeniz insanlarıdır halkı. ayrıca bizimle de (özellikle ege bölgesi) pek çok ortak kültüre sahiptirler. toplam nüfusu neredeyse istanbul kadardır.
21. sürekli bir inatlaşma içinde olduğumuz komşu ülke.öyle ki aet'ye* başvurmamız bile sırf yunanistan başvurdu diyedir. zamanında naim suleymanoğlu halterde madalyaları toplayınca onlar da leonidis'i yetiştirmişlerdir.şimdilerde ise yunanistan,muhtemelen milli takımımızın dünya üçüncüsü olmasından dolayı altta kalmamak için euro 2004'e (ki katılamadığımız bir müsabakadır) asılmakta ve başarılı sonuçlar almaktadır *

ayrıca

(bkz: soğuk savaş)
(bkz: uzay yarışı)
22. pis futbolla ağır ağır ilerleyen milli takıma sahip ülke..
23. cekleri yenerek millete supriz yaptilar ve benim de € 2000.- dan ettiler, yeniden kil olmam icin ellerinden geleni yapan ulke..
24. küçük kemal'in* doğduğu şehrin bulunduğu, bize çok benzer özellikleri olan ülke.
25. euro 2004 finalisti... ilk ikiye girmesi kesin gözüyle bakılan takım...
»
Alakalı olabilir!
- yunan isyani
- yunanli
- yunanca
- yunanistan isci marsi
- yunan kadini

nedir.Net