yurt
1. orta asya'da ve moğolistan'da bir nevi çadır.
türkçede ev, memleket, kişinin gönül bağı hissettiği yerdir.
2. çadır olan versiyonu, ingilizce'de de "yurt" olarak geçer. bunun gibi dilimizden başka dillere geçmiş bir başka kelime için yoğurt
3. sehir disindan gelen ogrencilerin siginma noktasi. cogunlugunu universiteliler olusturur. tashak muhabbetleri boldur lakin bir muddet sonra sikar .
4. (bkz: eve çıkmak)
5. ünlü bir konserve markası.
6. vatan, ülke anlamına da gelen kelime.
7. (bkz: home)*
8. öğrenci toplama kampı olan versiyonunu saymaz isek, artık tedavülden kalkmak üzere olan bir sözcüktür. günlük dilde hemen hemen hiç kullanılmaz.

ancak her nasıl olduysa kendine sonsuza kadar yaşayacağı bir alan bulmuştur. hava durumu bültenleridir bu alan. "yurdun doğu bölgeleri", yurdun genelinde" filan diye hep yurt sözcüğü kullanılır hava durumlarında. ne hikmetse hava durumu jargonu böyle şekillenmiştir. günlük hayatta, mersin idman yurdu dememiz gerekmiyorsa hiç kullanmadığımız bu sözcüğü hava durumu bültenleri sahiplenmiştir ve burada duyunca hiç yadırgamayız nedense. bir de coğrafyada filan kullanılır sıklıkla.

ama mesela kosinüs sözcüğünü de günlük hayatta kullanmıyoruz ama matematikte kullanıyoruz, ne ki yani şimdi diyenlere ek: yurt, anlam olarak günlük hayatta yeri olan, ama yerini aynı anlamdaki başka sözcüklere bırakmış, belirli bir alana, örneğin hava durumuna has olmayan genel bir sözcüktür.
9. yuvaya annenin ve babanın girmemiş halidir. anne yerine hitleri andıran şahıslar, baba yerine de bir kapı görevlisi vardır. kendisine güvenlik diyorlar. saat 23.30 veya 24.00 geçtigi zaman "bakkala kadar gidip hemen gelicem " lafına bir taraflarıyla gülerek sizi odanıza postalar. fakat açlık öyle bir haddedirki hitlerin karşısına çıkarsınız. hitler size kuru ekmek verir ve yanında peynir istediginiz taktirde cevabı da hazırdır: " bunlar arkadaşlarının istihkakı. bu seferlik al."

yuvadır yuva. *
Alakalı olabilir!
- yurttas
- yurtkur
- yurt ici
- yurtoglu
- yurt disi

nedir.Net