zevkler ve renkler tartisilmaz
1. her fikir ayriligina düsüldügünde sarilinabilecek can simidi
2. tartışılmaz hakikaten. mesela almancanın kulağa hoş ya da nötral geldiğini düşünen insanlar olduğu gibi fransızca duymaktan hoşlanmayan insanlar da vardır. fikir ayrılığı belki de ayrı bir şey olarak incelenmelidir, çünkü fikirler tartışılabil(melid)ir.
3. güzellik göreceli bir kavramdır sözüyle birlikte kullanıldığında insanların nefret dolu bakışlarıyla karşılaşmanıza neden olan söz.
4. bir atasözümüz. zevkler ve renkler kişiden kişiye farklılık göstereceğinden söylenmiş olma ihtimali yüksektir, herhalde bu sebeplerden oluşan kavgaları önlemek içindir.
5. kısır tartışmaları önlemek için kullanılan bir atasözüdür, *
6. her ne kadar söylendiği yerde susulması gerekse de herkesin mutlaka ufak çaplı da olsa bi tartışma başlattığı hede.
7. ikizler* olmak bir yanda, dogustan gelen bir toplum kaygisi ote yanda. insan ister istemez, kac yasinda olduguna bakmadan* tartismanin korune daliverir. sak diye gelir bu soz, ellerim coktan titremeye baslamis. sonra olay iste bilinc alti: siyasal bilimlerde okumaktayim, kitabi elimden dusurmeyerekten asil tartismayi aramaktayim. bulanlar muduriyete iletsinler lutfen.*
8. soylendigi an kendi kendini tuketen hede. *
9. latincesi de gustibus et coloribus non est disputandum olan soz
10. genelde beraberinde iyi de zevklerimizi tartismiycaksak ne tartisicaz? seklinde bir soru getiren laf.
11. tartışmaya açılması gereken bir konudur. hatta referandum bile yapılabilir.
12. üzerinde tartisilmasi bile gereksiz olgu
13. tartışılan kişi 'insan gibi' insansa, kişiyi cevaplarıyla rencide etmiyor canını sıkmıyorsa, renkler de tartışılır zevkler de tartışılır.
zaten bir çok atasözünün kendisini yalanlayan başka bir çeşidi varsa, her atasözüne körü körüne bağlı kalmak da gerekmemelidir.
14. şimdilerde kime göre neye göre diye de telaffuz edilen bir şey. ama ikisi arasında bir nüans* var. "kime göre neye göre" düşüncelerin görece olabileceği gerçeğine de gönderme yapıyor, burada olay zevk ve renk gibi gerçekten üzerinde tartışılması güç konulardan bahsediyor. "bir şeyi niye seviyorsun"*** sorusunun bir başka kişiye hakkıyla açıklanması zordur.
15. tanımı kendinde olan ifadedir. bu başlık altında tartışma olmalmalıdır hatta bu ifade hiç biryerde tartışılmamalıdır çünkü durum aşikardır vede herkes başkadır falandır filandır
16. "zevkler neden tartışılmasın ki? amaç edinilenin başkarına kendi zevkini kabul ettirmek değil,başkalarının bahsi geçen zevklerini seçmelerindeki mantığı çözmek olması halinde * kişisel gelişime katkıda bulunabilecek bir eylemdir zevkleri ve renkleri tartışmak.
bu cümleciği kullanmaktaki amaç sabitfikirlilik gösterisi yapmak ve kişinin kendi bilgisizliğini ortaya serecek muhtemel bir tartışmanın önünü kesmektir. fakat cümleciğin mantıksızlığı derine inildikçe kendini daha açık bir şekilde göstermektedir zira montaigne'nin dediği gibi 'bütün tartışmalar sonuçsuzdur.' zaten."
dedirten başlık.
17. bir konuda anlaşmazlığa düşüldüğünde arayı bulmak için ya da bozmamak için kullanılan cümledir
18. (bkz: de gustibus et coloribus non est disputandum)
19. zevkle rengin tartışıldığı durumlarda tartışmadan kaçmak için kurulan cümledir.
20. herkesin kişisel düşüncesine duyulması gereken derin saygıdan ortaya çıkmış ve doğruluğuna sonuna kadar inandığım söz.
21. -siyah giyinmekten çok hoşlanıyorum.
-iyi de üzerimdeki siyah değil, beyaz, hem de seni şişman gösteriyor.
-oldu mu şimdi ya...
22. alelâde hayatlarının soylu hayatlar ile karşılaştırılmasından haz etmeyenlerin bir motto imişcesine sıkça tekrarladıkları cümle. kayda değer ya da ölçülebilir olmayan bir güzelliği benimsemiş görünmek oyalanmaktan başka bir şey değildir.
23. tartışılsa bile hiçbirşey elde edilemez efendim, lakırdı dır bunlar.
24. (bkz: zevkler ve renkler tartışılır)
Alakalı olabilir!
- zevkler ve renkler tartisilir
- zevkler ve renkler farklidir
- zevkler ve renkler
- zevkin veresiyesi olmaz
- zevkten dort kose olmak

nedir.Net