zulfu livaneli »
1. bu amca, türk müziğine ciddi hizmeti dokunmuş, hiçbir şey için değilse bunun için takdir edilesi biridir. türk müziğini araştırmış, derlemiş, yorumlamış, hatta zenginleştirmiştir. aynı zamanda bir düşünürdür kendisi. tamam belki dünyayı kurtaramamıştır, ancak elini değdiği şeylerin çoğuna emeğini koymuş ve saygı duyulacak işler yapmıştır.

ana uğraşı ve esas başarısı olan müzik dışında film yapımcılığı ve romancılık deneyleri vardır. sis filmi iyi bir filmdir, "mutluluk" adlı romanı da oldukça başarılıdır.

tam adı ömer zülfü livaneli olup, zaman zaman sebastian argol adıyla da işler çıkarmıştır.
uzun süre isveç'te yaşamışlığı vardır.
bir de unesco iyi niyet elçisi gibi bir ünvanı vardır kendisinin.

ayrıca şimdi farkettim ki, meğer chp istanbul milletvekili imiş kendisi *.
2. crossroads albumu tadindan yenmez.
3. okulumuzda verdigi konferansta "eskiden sizi hapise atan sistemin simdi bir parcasi olmak nasil bir sey?" diye sordugumda "olsun biz hala mecliste olsak bile muhalefetiz" diye cevap veren sahis. kendisini cok severim ve yaptigi islere saygim buyuktur ama sanki muhalefet olmak kendi secimleriymis gibi cevap vermesi kolay geldi. daha cok oy alsalardi da hukumet olsalardi dedirtiyor
4. zamanın yoldaşlarından olup mükemmel türkülere imza atmış,yumuşacık sesli,entellektüel kişilik,saygı duyulası şahsiyet, en çokda ''güneş topla benim için'' mahveder beni...
5. (bkz: günes topla benim icin)
(bkz: karli kayin ormaninda)
(bkz: kan cicekleri)
(bkz: ey özgürlük)
(bkz: sevda degil)
6. sanatçı, şarkıcı, besteci, yazar, düşünür ve adam gibi adam
7. bugün artık sadece türkülerine kıymet verilmesi gerektiğini düşünüyorum, gerisi kafa yormaya değmez.
8. gerçek adı Ömer zülfü livaneli’dir. 20 haziran 1946 yılında konya-ilgın’da doğan livaneli, müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri john baez, maria farandouri gibi sanatçılar tarafından yorumlandı. kültür, sanat ve politika alanında türkiye’nin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaşamı boyunca 300’e yakın besteye ve 30 film müziğine imzasını attı.


bugüne kadar üç uzun metrajlı film yönetti; yer demir gök bakır, sis ve Şahmeran. valencia film festivali'nde altın palmiye ve 1989'da montpelier film festivali'nde altın antigone ödülüne layık görüldü. "sis", "en iyi avrupa film Ödülü"ne aday gösterildi. sanatçının filmleri türkiye, abd, fransa, almanya, İsviçre, ve japonya'da gösterime girdi ve bbc, wdr, İspanya, kanada ve japon televizyonları gibi bir çok televizyon şirketine satıldı.


ekim 1986'da cengiz aytmatov'un daveti üzerine federico major, yaşar kemal, arthur miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı kırgızistan ve daha sonra wengen, granada ve mexico city'de toplanan issyk - kul forumu'nda yer aldı.

livaneli,elia kazan, jack lang, vanessa redgrave, arthur miller, mikhail gorbaçov gibi ünlü kişilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulundu.


1996 yılında paris’te merkezi bulunan unesco (birleşmiş milletlerin eğitim kültür bilim kurulu) tarafından büyükelçilik verilen sanatçı livaneli, orjinali ilk kez 1978’de çıkan "nazım türküsü"adlı albümde nazım hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.


arafta bir Çocuk, engereğin gözündeki kamaşma ve bir kedi, bir adam, bir Ölüm kitaplarının yazarı olan livaneli, halen sabah gazetesi'nde köşe yazarlığına devam etmektedir.
9. san remo odulu sirasinda İtalyan basininda kendisiyle ilgili yayinlanan bir karikaturdeki diyalog:
-türk sanatci nasilmis?
- sairi acilar yarattigina gore, en iyisi olmali..*
10. (bkz: memetçik)
(bkz: ada)
(bkz: güneş topla benim için)
11. chp genel baskan adayi. yasar kemal'in turkucu versiyonudur. birilerinin verdigi pohpohlarla ayakta durur. dislerinin arasinda birseylerin tadi kaldigi rivayet edilmektedir.
12. şu anda (bkz: chp) den istifa eden millletvekili
13. solu diriltecek insanlardan. kim derdiki sol bir gün livaneliye ümit bağlayacak diye ama işte oluyor.
14. 20 mayısda maria faranduri ile odtü stadyumunda harika bir konser vermiştir. hem eski unutulmayan şarkılarından hem de şimdi hazırlık aşamasında olan yeni kasedinden şarkılar seslendirmiştir. özellikle eski şarkılarını söylediği zaman dinleyici kitlesini bayağı coşturmuştur.
resmi internet sitesi için: http://www.livaneli.gen.tr/
15. siyasetten uzak durup, güneş toplamakla meşgul olmasının, hem kendisi hem de toplum için daha iyi olacağını düşündüğüm zat.
16. http://www.livaneli.gen.tr/images/korsan3.jpg *
17. ilk kitabı "arafat'da bir çocuk"tur *
18. (#757174) korsan kasetlerinin kapaklarında alakasız bir dolu adamın resimlerinin yer aldığı adam. bu resimlerden oluşan bir koleksiyonu bile varmış kendisinin. üç tanesi entrydeki sitede sergilenmektedir. rakamları değiştirirseniz onlara da ulaşırsınız. ama en bomba resim yine entryde verilen tabi.
19. ömer zülfü livaneli,
istanbul bağımsız millet vekili,
sevilen bir insan ve sanatkar.
20. pek çok solcudan farklılık göstererek, "gelin beraber konuşalım anlaşalım" diyebilmeyi başarmıştır.**
21. şarkıları çok güzeldir(bkz: yiğidim aslanım)(bkz: nefesim nefesine)(bkz: karlı kayın ormanı)


aynı zamanda siyasi görüşleriyle ve efendiliğiyle her zaman örnek olmuş bir şahsiyettir
22. ulkemizin en kaliteli sanatcilarindan biridir. siyasi olarak sevilir-sevilmez ama sarkilari ve yorumu inanilmazdir.

not: bu carsamba gecesi atv'de sari sicakta olacakmis. bir buyuk acip izlemek lazim, ne duetler olur ya...
23. kendisinin entellektüel olduğu savı koca bir kandıramacadan ibarettir. . livaneli yıllar içerisinde medyanın şişirdiği ve gazladığı çapsız bir balondur. fikir adamı değildir, duruş sahibi değildir, tutarlı değildir. onun solculuğu içi boşaltılmış bir kapitalizm yamasıdır. köşe yazıları tamamen içi boş, okusan da olur okumasan da kabilinden karalamalardır. bu güne değin ardını doldurduğu tek fikri arka plana sahip olmadan sabun köpüğü uçurmaya devam etmektedir.

ayrıca sesi kötüdür.. detonedir. tok sesle heceleyerek şarkı söylemeyi tarz zannedenler sanatından dem vurur. zamanında fikret kızılok'tan bu sebeple tarihi bir ayar da yemiştir. şarkıları güzeldir ama sesi değil..
24. eski tüfeklerden, içeri girip çıkmışlığı olan dev-yol'cu amcama ne zaman sesini duysa bir 70 lik açtıran adam. bunun adı yaşnmışlıktır, saygıdır.
25. ilerde 'o'nu canlı dinledim , onun yazılarını hergün okudum , röportajlarını izledim'diyerek kendimizi şanslı hissedeceğimiz ender sanatçılardan. çok yönlü kişiliktir kendisi. abartılmamıştır aksine hak ettiği değere yeni yeni kavuşuyordur.
vatan içi fikir özgürlüğü için çabalamış acılar çekmiş ve sonucunda alkışlanmayı en çok hak eden kişidir.
30.08.06 tarihinde sarı sıcak programında hepbir ağızdan söylenen türküleriyle popüler kültürün içinde değil alın teri ve acılarla oluşmuş saygınlığını kanıtlamış üstad.
en büyük özelliği insan sevgisidir : alevi, laz, kürt fark etmez, hiçbirini ayırdetmez..
keşke onun kadar optimist ve hümanist bakabilsek dedirten büyük kişilik.
not:'eşitlik !'adına kürtleri savunanlarıninsan sevigisiyle dolu, millet ayırt etmeyen bu insanı yermeleriyle oluşan tezatlığı göz önüne koyan başlık(#1203572)
»
Alakalı olabilir!
- zulfiye
- zulfuyar
- zulfiyar
- zulfikar darbesi
- zulfikar

nedir.Net